آموزش بازی چهار برگ یا (پاسور) به زبان ساده و راحت

آموزش بازی چهار برگ
چهار برگ با نام های پاسور – یازده – سور – خاج نیز شناخته می شود..
تعداد بازیکنان چهار برگ متغییر می باشد و  در گروه های 2 نفره، 3 نفره و 4 نفره انجام می شود. در بازی 4 نفره  می توان به صورت تیمی و گروهی بازی کرد و امتیازات نیز به صورت تیمی محاسبه می شود. 
نحوه ی پخش کارت
نحوه پخش کارت ها چنین است که برای شروع یکی از بازیکنان ورق ها را کاملا بر می زند و از نفر سمت راست شروع میکند به پخش کردن ورق ها بین بازیکنان/ و به  هر نفر 4 کارت داده می شود و در نهایت کارت پخش کن چهار کارت برای خودش می گذارد.  سپس 4 کارت را از سمت روی کارت که اعداد و اشکال مشخص است روی زمین می اندازد، اگر در کارتهایی که روی زمین پخش شده سرباز باشد باید آن را بردارید و در بین کارت های پخش نشده قرار دهید و یک کارت دیگر به جای آن بر روی زمین بگذارید. پخش کننده کارت ها بقیه ورق ها را کنار می گذارد تا در دست های بعد بین بازیکنان پخش کند. توجه کنید که کارت روی زمین فقط یک بار و همان دست اول گذاشته می شود.
آموزش بازی چهار برگ بعد از پخش کردن کارت ها
اولین بازیکنی که ورق به او داده شده است  که همان بازیکن سمت راست می باشد  باید بازی را شروع کند.
بعد از اتمام تمامی ورق های دست بازیکنان دوباره به همه بازیکنان 4 ورق دیگر داده  شود و روی زمین کارتی پخش نمی شود حتی اگر کارتی روی زمین باقی نمانده باشد. این روند ادامه خواهد داشت تا زمانی  که 52 ورق تمام شود. اگر در آخر ورقی بر روی زمین باقی بماند آخرین کسی که برنده شده است می تواند آن را بردارد.
نحوه بازی
بازی به این صورت است که هر بار کسی  که نوبتش است، باید یک ورق از ورقهایی که در دستش دارد را به انتخاب خود بر روی زمین بیندازد، در صورتی که جمع ورقی که بر روی زمین می اندازد با ورق هایی که روی زمین است 11 بشود آن ورق هایی که مجموعشون 11 شده را جمع می کند تا در آخر طبق قوانین بازی امتیازات بررسی و محاسبه شود


قوانین کارت های عکس و اعداد در آموزش بازی چهار برگ 

شکل ها در بازی چهار برگ به عنوان عدد نمی باشد و فقط با خودشان می توانید آن ها را بردارید یعنی شاه با شاه – بی بی با بی بی – سرباز با سرباز.   سرباز این خاصیت را دارد  که علاوه برخود سرباز شما می توانید تمام ورق هایی که روی زمین است را با آن بردارید به جز بی بی و شاه. به طور مثال روی زمین 5 – 7 – 10 – بی بی است و یکی از بازیکنان سرباز می اندازد، این بازیکن می تواند اعداد 5 – 7 – 10 را با سرباز جمع کند
زمانی که زمین خالی است بازیکن نمی تواتد سرباز بندازد، و زمانی می تواند سرباز بردارد که  ورق دیگری نداشته باشد.


آموزش بازی چهار برگ و اصطلاح سور زدن در چهاربرگ

سور زده برای زمانی می باشد که بازیکن ورقی بیاندازد و با آن بتواند ورق های زمین را کلا جمع کند که 5 امتیاز نیز کسب خواهد کرد اما در برگ آخر نمی توان سور زد و  بعضی بازیکن ها نیز با هم توافق می کنند که در 4 برگ آخر کسی نتواند سور بزند.
 قانون سور شامل وقتی که زمین را با سرباز کلا جمع کنید نمی شود در این صورت شما امتیاز سور را نمی گیرید و این فرصت را به نفرات بعد خود می دهید که شاید بتوانند سور بزنند چون ممکن است نفر بعد شما روی زمین خالی به طور مثال 3 بندازد و نفر بعدی 3 داشته باشد و زمین را جمع کند در این صورت 5 امتیاز سور را می گیرد.
محاسبه امتیازات
برای مشخص شدن برنده بازی در آخر بازی باید امتیازات با ورق هایی که جمع کردید محاسبه شود و بالاترین امتیاز برنده حساب شود.
   بنابراین  تعداد گشنیز هایی که جمع کردید را می شمارید، کسی که گشنیز بیشتری داشته باشد 7 امتیاز می گیرد 
    هر سور 5 امتیاز است
    هر آس 1 امتیاز است
    هر سرباز 1 امتیاز می باشد
    10 خشت 3 امتیاز است
   x2 گشنیز(خاج) 2 امتیاز می باشد.

close
از ایران بدون فیلترشکن وارد سایت های شرط بندی شوید همین حالا بازی کن